пʼятниця, 20 грудня 2013 р.

Пацієнти вручили медаль та “Позорняку” Раїсі Богатирьовій


 
20 грудня 2013                          м. Київ                                                                                
Прес-реліз
Пацієнти вручили медаль та Позорняку Раїсі Богатирьовій
Сьогодні Раїса Богатирьова, Міністр охорони здоров’я України, отримала від пацієнтів символічну нагороду за те, що цього року їїміністерство «заробило» менше на тендерах із закупівлі ліків для хворих на СНІД,у порівнянні з минулим роком.
Під часпрес-конференції«Церемонія нагородження Міністра охорони здоров’я»пацієнти вручили пані Міністру медаль та «Позорняку», натякаючи на те, що саме такої подяки заслужило Міністерство цього року.

Така реакція пацієнтів стала наслідком порівняння цін на одні й ті ж самі препарати проти СНІДу, які закуповуються і МОЗом, і громадськими організаціями.Лише на 6 позиціях, що співпадають, чиновники примудрилися заробити 15 млн. гривень. Проте цена 22 млн. менше, ніж попереднього року, коли Міністерство переплатило 37 млн. за антиретровірусні препарати.
«Ми принесли пані Богатирьовій медаль, щоб «подякувати» Міністру за те, що цього року МОЗівські «заробітчани» поступилися та заробили менше на хворих на СНІД, порівняно з минулим роком. Тим не менше, якби Міністерство охорони здоров’я провело тендери чесно та закупило ліки за конкурентними цінами, ми б додатково могли врятувати щонайменше 5000 смертельнохворих українців. Тепер вони заплатять своїм здоров’ям та життям за нові мерседеси та яхти міністерських чиновників»,– каже Дмитро Шерембей, голова пацієнтської організації ЮКАБ.
Хочемо зазначити, що кожного року на державних закупівлях МОЗ переплачує на корупційних схемах із закупівлі ліків мільйони гривень. Громадські та пацієнтські організації щороку порівнюють ціни на ліки, які закуповує МОЗ та громадські організації. Ціни на одні й ті ж препарати подекуди різняться у 2-2.5 рази. І це лише на ті препарати, які співпадають у закупівлях та ціни на які можна порівняти.
Тим не менше, щоб не сильно втрачати заробітки, частину грошей чиновники вирішили «відбити» на закупівлі протитуберкульозних ліків. Так, різниця між цінами, за якими такі препарати закуповувало МОЗ та громадські організації, склала 12 млн. гривень.
Хочемо відзначити, що на прес-конференції був представлений аналітичний звіт«Хто заробляє на смертельно-хворих в Україні», в якому  детально показано, хто і скільки заробляє на державних закупівлях препаратів для хворих на СНІД та туберкульоз. А саме: яка різниця між закупівельними цінами МОЗ та пацієнтських організацій, та які компанії щороку стають переможцями державних тендерів у цій сфері.
«Зі звіту нашої організації можна побачити, що в державних закупівлях лікарських засобіввиграють одні й ті ж самі підставні компанії, що вже давно співпрацюють з Міністерством охорони здоров’я,– заявляє Віталій Шабунін, голова ГО «Центр протидії корупції», –Постійний громадський контроль за такими тендерами зменшує корупційну маржу, тобто чистий заробіток компаній, що добре видно на прикладі закупівель ліків проти СНІДу та туберкульозу», – додає він.
Крім того, громадські активісти виявили, що більшість компаній, що виграють тендери, належать одним і тим самим особам. Усього в Україні близько 6500 компаній, що за законом можуть подаватися на тендери. Але лише 12 беруть в них участь по факту.
«Одні й ті ж компанії постійно конкурують між собою на різних тендерах. У той же час, якщо копнути глибше, можна зрозуміти, що всі вони належать кільком особам, створюючи такий собі «медичний картель», який монополізував ринок медичних тендерів в Україні», –розповідає Віталій Шабунін, голова ГО «Центр протидії корупції».
Тим не менше, представники громадськості впевнені, що завдяки моніторингу цін та контролю за проведенням державних тендерів з боку громадських та пацієнтськихорганізацій, цього року було розкрадено менше бюджетних коштів.
Після акції пацієнти та громадські активісти передали символічну медаль та «Позорняку» пані Міністру.

Інфодовідка:
Наразі лікування АРВ-препаратами в Україні потребує близько 120 тис. осіб. З них лише  51,5 тис. станом на 1 жовтня отримує життєво-необхідне лікування. Щодо туберкульозу: Україна забезпечує ліками лише 88,3% хворих на туберкульоз.Ключем для подолання обох епідемій є наявність вчасного та якісного лікування вже інфікованих на ВІЛ і туберкульоз пацієнтів. Основою цього лікування є безперебійний доступ хворих до якісних життєво-необхідних ліків. В Україні повну відповідальність за забезпечення хворих ліками несе держава, оскільки Конституцією гарантується право кожного громадянина на безкоштовне лікування. 
У державному бюджеті на 2013 рік на охорону здоров’я виділено більше 10 млрд. грн. З них на закупівлю ліків виділяється 254 та 158 млн. на лікування СНІДу і туберкульозу відповідно. Мало того, що цієї суми недостатньо, щоб забезпечити лікування всім інфікованим ВІЛ та хворим на туберкульоз, Міністерство охорони здоров’я замість того, щоб використовувати ці кошти якомога ефективніше, частину з них банально розкрадає.
Рівень поширеності ВІЛ в Україні є одним із найвищих в Європі і за різними оцінками становить 0,6-1% від населення країни. За рівнем захворюваності на туберкульоз Україна займає друге місце в Європі, поступаючись лише Росії.
Офіційна статистика свідчить про те, що станом на 2012-2013 роки в Україні проживає 219 862 ВІЛ- інфікованих і ще 61 749 хворих на туберкульоз, що разом дорівнює населенню таких  обласних центрів країни як Житомир, Івано-Франківськ чи Полтава.


Контактна особа:
Лукашевич Анастасія
067 4474105

Nastya.L@ucab.org.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар